Fotboll
Hem › Lag › Dinamo Zagreb
Dinamo Zagreb

Dinamo Zagreb – lagets statistik och form

Kroatien · grundad 1911 · Stadion Maksimir

Dinamo Zagreb: turneringar 2026/27

Champions LeagueplayoffEuropa League18:e plats, 4 poängNästa: Sunderland · tors 5/11 · 21:00
HNLOmgång 12Nästa: Rudes · lör 31/10 · 18:00
Cupåttondelsfinal

Dinamo Zagreb: kommande matcher

lör 31/10 · 18:00Rudes–Dinamo Zagreb
HNL
tors 5/11 · 21:00Sunderland–Dinamo Zagreb
Europa League
sön 8/11 · 18:00NK Varaždin–Dinamo Zagreb
HNL
lör 21/11 · 17:00Dinamo Zagreb–Istra 1961
HNL
tors 26/11 · 18:45Dinamo Zagreb–Bayer Leverkusen
Europa League

Dinamo Zagreb: senaste resultat

27/10 26Dinamo Zagreb2–1HNK Rijeka
HNL22/10 26Dinamo Zagreb2–4NEC NijmegenEuropa League
18/10 26NK Slaven Belupo1–5Dinamo Zagreb
HNL
15/10 26Dinamo Zagreb1–0Anderlecht
Europa League
10/10 26HNK Hajduk Split2–1Dinamo Zagreb
HNL
4/10 26Vukovar0–4Dinamo Zagreb
Cup
20/9 26Dinamo Zagreb3–2NK Lokomotiva Zagreb
HNL
16/9 26Hapoel Beer Sheva0–0Dinamo Zagreb
Europa League

Dinamo Zagreb: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 18:00Rudes–Dinamo Zagreb
HNL
tors 5/11 · 21:00Sunderland–Dinamo Zagreb
Europa League
sön 8/11 · 18:00NK Varaždin–Dinamo Zagreb
HNL
lör 21/11 · 17:00Dinamo Zagreb–Istra 1961
HNL
tors 26/11 · 18:45Dinamo Zagreb–Bayer Leverkusen
Europa League
lör 28/11 · 17:00HNK Gorica–Dinamo Zagreb
HNL
tors 3/12 · 18:00HNK Rijeka–Dinamo Zagreb
HNL
lör 5/12 · 17:00Dinamo Zagreb–NK Osijek
HNL
tors 10/12 · 18:45Rennes–Dinamo Zagreb
Europa League
lör 12/12 · 17:00NK Lokomotiva Zagreb–Dinamo Zagreb
HNL
lör 19/12 · 17:00Dinamo Zagreb–HNK Hajduk Split
HNL
tors 21/1 · 21:00AZ Alkmaar–Dinamo Zagreb
Europa League
lör 23/1 · 17:00Dinamo Zagreb–NK Slaven Belupo
HNL
tors 28/1 · 21:00Dinamo Zagreb–Sturm Graz
Europa League
lör 30/1 · 17:00HNK Rijeka–Dinamo Zagreb
HNL
lör 6/2 · 17:00Dinamo Zagreb–Rudes
HNL
lör 13/2 · 17:00Dinamo Zagreb–NK Varaždin
HNL
lör 20/2 · 17:00Istra 1961–Dinamo Zagreb
HNL
lör 27/2 · 17:00Dinamo Zagreb–HNK Gorica
HNL
lör 6/3 · 17:00NK Osijek–Dinamo Zagreb
HNL
lör 13/3 · 17:00Dinamo Zagreb–NK Lokomotiva Zagreb
HNL
lör 20/3 · 17:00HNK Hajduk Split–Dinamo Zagreb
HNL
lör 3/4 · 17:00NK Slaven Belupo–Dinamo Zagreb
HNL
lör 10/4 · 17:00Dinamo Zagreb–HNK Rijeka
HNL
lör 17/4 · 17:00Rudes–Dinamo Zagreb
HNL
lör 24/4 · 17:00NK Varaždin–Dinamo Zagreb
HNL
lör 1/5 · 17:00Dinamo Zagreb–Istra 1961
HNL
lör 8/5 · 17:00HNK Gorica–Dinamo Zagreb
HNL
ons 12/5 · 17:00Dinamo Zagreb–NK Osijek
HNL
lör 15/5 · 17:00NK Lokomotiva Zagreb–Dinamo Zagreb
HNL
lör 22/5 · 17:00Dinamo Zagreb–HNK Hajduk Split
HNL
Spelade matcher den här säsongen
27/10 26Dinamo Zagreb2–1HNK Rijeka
HNL22/10 26Dinamo Zagreb2–4NEC NijmegenEuropa League
18/10 26NK Slaven Belupo1–5Dinamo Zagreb
HNL
15/10 26Dinamo Zagreb1–0Anderlecht
Europa League
10/10 26HNK Hajduk Split2–1Dinamo Zagreb
HNL
4/10 26Vukovar0–4Dinamo Zagreb
Cup
20/9 26Dinamo Zagreb3–2NK Lokomotiva Zagreb
HNL
16/9 26Hapoel Beer Sheva0–0Dinamo Zagreb
Europa League
12/9 26NK Osijek4–2Dinamo Zagreb
HNL
9/9 26Bedem Ivankovo0–4Dinamo Zagreb
Cup
5/9 26Dinamo Zagreb1–0HNK Gorica
HNL
29/8 26Istra 19612–2Dinamo Zagreb
HNL
26/8 26Viking3–1Dinamo Zagreb
Champions League
22/8 26Dinamo Zagreb3–1NK Varaždin
HNL
18/8 26Dinamo Zagreb2–2Viking
Champions League
14/8 26Dinamo Zagreb4–0Rudes
HNL
11/8 26Kauno Žalgiris1–2Dinamo Zagreb
Champions League
4/8 26Dinamo Zagreb5–0Kauno Žalgiris
Champions League
31/7 26Dinamo Zagreb2–0NK Slaven Belupo
HNL
28/7 26Dinamo Zagreb3–2FC Thun
Champions League
21/7 26FC Thun1–1Dinamo Zagreb
Champions League

Uppdaterad: 29 oktober 2026

Dinamo Zagreb: skador och frånvaro

Spelare som saknades i den senaste matchen med rapporterad frånvaro (22/10 26).

  • R. Mudrazijainte i truppen
  • I. Nevisticinte i truppen
  • N. Nsokiinte i truppen
  • A. Stojakovicfotskada
  • P. Tabinasinte i truppen
  • F. Topicinte i truppen

Dinamo Zagreb: tabellplacering – Europa League

Hela tabellen
#LagMMålP
16Sparta Praha35:34
17Levski Sofia33:34
18Dinamo Zagreb33:44
19Sturm Graz31:34
20NEC Nijmegen35:84

Dinamo Zagreb: säsongsstatistik (Champions League)

Gjorda mål per match2,3
Insläppta mål per match1,5
Hemma: gjorda / insläppta3,3 / 1,3
Borta: gjorda / insläppta1,3 / 1,7
Hållna nollor1
Matcher utan gjort mål0

Kort

Gula kort11
Gula kort per match1,8
Röda kort1

Mest använda formationer

4-1-4-1 (3×) · 4-3-3 (2×) · 4-2-3-1 (1×)

Dinamo Zagreb: spelarstatistik (Champions League)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
J. MišićMF63890150107,33
D. BeljoAN639021113107,20
Sergi DomínguezFÖ63600020007,20
M. ValinčićFÖ63761143107,08
Olof Matteo Perez VinlöfFÖ52550151007,03
M. ZajcMF53251093206,88
L. KačavendaMF61371021006,83
N. GalešićFÖ4490000006,83
F. TopićAN5800230106,80
B. GodaFÖ31350010106,75
S. McKennaFÖ63900041106,75
A. HoxhaAN51761052106,68
L. StojkovićMF41500071006,55
M. OršićMF62450073106,53
M. LisicaMF62731031106,45
R. MudražijaMF2300000006,40
G. VidovićMF41380010006,40
S. PrevljakAN2110011006,30
S. RadeljićFÖ11000000–

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Dinamo Zagreb: trupp

Målvakter

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Dinamo Zagreb: övergångar

Nyförvärv

  • E. MolchanDinamo Minsk · övergång6/9 26
  • Iker AlmenaAl-Qadisiyah FC · lån1/9 26
  • L. IvanušecFeyenoord · kontraktslös31/8 26
  • D. KotarskiFC Copenhagen · lån30/8 26
  • Lautaro UltraOriental · övergång25/8 26
  • K. KravtsovFC Sochi · kontraktslös16/8 26
  • N. NsokiParis Saint Germain · kontraktslös10/8 26
  • F. TaylorMedeama · lån3/8 26

Lämnat klubben

  • Lovre KulušićNK Lokomotiva Zagreb · lån6/9 26
  • M. ZebićRudes · lån3/9 26
  • T. MiljakJarun · kontraktslös20/8 26
  • Raúl TorrenteLe Mans · lån18/8 26
  • G. VidovićSC Paderborn 07 · övergång17/8 26
  • A. RajićKustosija · lån3/8 26
  • M. BakrarAl Ahly · övergång27/7 26
  • R. Pierre-GabrielVolos NFC · kontraktslös26/7 26

Dinamo Zagreb: fakta

LandKroatien
Grundad1911
ArenaStadion Maksimir
Kapacitet37 168
Underlagnaturgräs

Dinamo Zagreb: vanliga frågor

Vilken arena spelar Dinamo Zagreb på?

Dinamo Zagreb spelar sina hemmamatcher på Stadion Maksimir (Zagreb), som tar 37 168 åskådare.

När spelar Dinamo Zagreb nästa gång?

Nästa match: Rudes – Dinamo Zagreb, lör 31/10 · 18:00 (HNL).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Dinamo Zagreb?

Senaste ligamatch: Viking 3–1 Dinamo Zagreb (26/8 26).

Vem är bäste målskytt i Dinamo Zagreb?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är D. Beljo med 17 mål.

Dinamo Zagreb: spelschema, tabell och speltips

Den här sidan ger en översikt över Dinamo Zagreb (Kroatien) i alla turneringar laget spelar den här säsongen (Champions League, Europa League, HNL, Cup): kommande matcher, senaste resultat, tabellplacering, säsongsstatistik och nyckelspelare. Speltips för matcherna i Champions League finns på ligans sida, och alla speltips finns på sidan Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.