Fotboll
Hem › Lag › Olympiakos Piraeus
Olympiakos Piraeus

Olympiakos Piraeus – lagets statistik och form

Grekland · grundad 1925 · Stadio Georgios Karaiskáki

Olympiakos Piraeus: turneringar 2026/27

Champions Leaguekvalomgång 3Europa League5:e plats, 9 poängNästa: Rennes · tors 5/11 · 18:45
Super Cupfinal
Super League 1Omgång 9Nästa: Kifisia · lör 31/10 · 18:00
CupGreek Cup, Omgång 5Nästa: Panathinaikos · ons 2/12 · 17:00

Olympiakos Piraeus: kommande matcher

lör 31/10 · 18:00Kifisia–Olympiakos Piraeus
Super League 1
tors 5/11 · 18:45Rennes–Olympiakos Piraeus
Europa League
sön 8/11 · 20:00Olympiakos Piraeus–PAOK
Super League 1
sön 22/11 · 18:00Olympiakos Piraeus–Iraklis 1908
Super League 1
tors 26/11 · 18:45Olympiakos Piraeus–AC Milan
Europa League

Olympiakos Piraeus: senaste resultat

28/10 26Marko0–2Olympiakos Piraeus
Cup
25/10 26Olympiakos Piraeus5–0Kalamata
Super League 122/10 26Olympiakos Piraeus1–0Sparta PrahaEuropa League
18/10 26Panetolikos0–2Olympiakos Piraeus
Super League 1
15/10 26Marseille0–1Olympiakos Piraeus
Europa League
11/10 26Olympiakos Piraeus1–0Panathinaikos
Super League 1
20/9 26Levadiakos0–1Olympiakos Piraeus
Super League 1
16/9 26Olympiakos Piraeus2–1Jagiellonia
Europa League

Olympiakos Piraeus: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 18:00Kifisia–Olympiakos Piraeus
Super League 1
tors 5/11 · 18:45Rennes–Olympiakos Piraeus
Europa League
sön 8/11 · 20:00Olympiakos Piraeus–PAOK
Super League 1
sön 22/11 · 18:00Olympiakos Piraeus–Iraklis 1908
Super League 1
tors 26/11 · 18:45Olympiakos Piraeus–AC Milan
Europa League
sön 29/11 · 18:00Aris Thessalonikis–Olympiakos Piraeus
Super League 1
ons 2/12 · 17:00Olympiakos Piraeus–Panathinaikos
Cup
lör 5/12 · 19:00Olympiakos Piraeus–AEK Athens FC
Super League 1
tors 10/12 · 21:00Celje–Olympiakos Piraeus
Europa League
sön 13/12 · 16:00Atromitos–Olympiakos Piraeus
Super League 1
sön 20/12 · 16:00Olympiakos Piraeus–Panetolikos
Super League 1
lör 9/1 · 18:30Kalamata–Olympiakos Piraeus
Super League 1
lör 16/1 · 17:00PAOK–Olympiakos Piraeus
Super League 1
tors 21/1 · 18:45Olympiakos Piraeus–1899 Hoffenheim
Europa League
lör 23/1 · 17:00Olympiakos Piraeus–Levadiakos
Super League 1
tors 28/1 · 21:00Torreense–Olympiakos Piraeus
Europa League
lör 30/1 · 17:00Panathinaikos–Olympiakos Piraeus
Super League 1
lör 6/2 · 17:00Olympiakos Piraeus–Asteras Tripolis
Super League 1
lör 13/2 · 17:00Olympiakos Piraeus–Volos NFC
Super League 1
lör 20/2 · 17:00Iraklis 1908–Olympiakos Piraeus
Super League 1
lör 27/2 · 17:00Olympiakos Piraeus–Aris Thessalonikis
Super League 1
lör 6/3 · 17:00AEK Athens FC–Olympiakos Piraeus
Super League 1
lör 13/3 · 17:00Olympiakos Piraeus–Kifisia
Super League 1
lör 20/3 · 17:00OFI–Olympiakos Piraeus
Super League 1
Spelade matcher den här säsongen
28/10 26Marko0–2Olympiakos Piraeus
Cup
25/10 26Olympiakos Piraeus5–0Kalamata
Super League 122/10 26Olympiakos Piraeus1–0Sparta PrahaEuropa League
18/10 26Panetolikos0–2Olympiakos Piraeus
Super League 1
15/10 26Marseille0–1Olympiakos Piraeus
Europa League
11/10 26Olympiakos Piraeus1–0Panathinaikos
Super League 1
20/9 26Levadiakos0–1Olympiakos Piraeus
Super League 1
16/9 26Olympiakos Piraeus2–1Jagiellonia
Europa League
12/9 26Olympiakos Piraeus0–1OFI
Super League 1
8/9 26Olympiakos Piraeus3–2Volos NFC
Cup
5/9 26Volos NFC1–1Olympiakos Piraeus
Super League 1
2/9 26Larisa0–4Olympiakos Piraeus
Cup
30/8 26Asteras Tripolis0–1Olympiakos Piraeus
Super League 1
22/8 26Olympiakos Piraeus1–0Atromitos
Super League 1
11/8 26NEC Nijmegen2–1Olympiakos Piraeus
Champions League
4/8 26Olympiakos Piraeus0–0NEC Nijmegen
Champions League
3/1 26Olympiakos Piraeus3–0OFI
Super Cup

Uppdaterad: 29 oktober 2026

Olympiakos Piraeus: skador och frånvaro

Spelare som saknades i den senaste matchen med rapporterad frånvaro (22/10 26).

  • L. Baileyskada
  • Claytoninte i truppen
  • A. El Kaabibenbrott
  • K. Fortounismuskelskada
  • M. Mouandilmadjiinte i truppen
  • B. Popovicinte i truppen
  • J. Rocainte i truppen
  • L. Scipioniinte i truppen
  • Y. Yaziciknäskada

Olympiakos Piraeus: tabellplacering – Europa League

Hela tabellen
#LagMMålP
3Bournemouth38:19
4Ferencvárosi TC39:39
5Olympiakos Piraeus34:19
6Union St. Gilloise38:17
7Juventus39:37

Olympiakos Piraeus: säsongsstatistik (Champions League)

Gjorda mål per match0,5
Insläppta mål per match1,0
Hemma: gjorda / insläppta0,0 / 0,0
Borta: gjorda / insläppta1,0 / 2,0
Hållna nollor1
Matcher utan gjort mål1

Kort

Gula kort6
Gula kort per match3,0
Röda kort1

Mest använda formationer

4-2-3-1 (2×)

Olympiakos Piraeus: spelarstatistik (Champions League)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
S. OnyemaechiFÖ22100010007,00
RodineiMF22100021106,95
David CarmoFÖ1560011106,90
L. PirolaFÖ21540010006,90
S. HezzeMF11200000006,90
Dani GarcíaMF21620000206,85
C. MouzakitisMF21320010006,80
Z. SmajlovićFÖ2430000006,80
Gelson MartinsMF21170021006,75
Jota SilvaAN2490000006,75
P. RetsosFÖ21670010006,70
Pablo MaffeoFÖ1330000006,70
M. SaliakasFÖ1570000006,60
A. El KaabiAN22101043006,55
L. ScipioniMF1480010106,30
ChiquinhoMF2730000006,25
Joel RocaMF2930031006,20
Gustavo SáMF1610010106,20
K. FortounisMF1650000015,50

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Olympiakos Piraeus: trupp

Målvakter

1S. OrtegaNationalitetTysklandÅlder33 årLängd185 cmVikt88 kg31B. PopovićNationalitetMontenegroÅlder25 årLängd194 cm
61G. KouraklisNationalitetGreklandÅlder18 år
76A. TsompanidisNationalitetGreklandÅlder21 årLängd185 cm
91D. StournarasNationalitetGreklandÅlder24 år
92I. GeorgakopoulosÅlder17 år

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Olympiakos Piraeus: övergångar

Nyförvärv

  • L. BaileyAston Villa · övergång2/9 26
  • G. PuertaRacing Santander · övergång31/8 26
  • M. PedersenTorino · övergång28/8 26
  • A. GonzálezGuadalajara Chivas · övergång21/8 26
  • N. TiknizyanFK Crvena Zvezda · övergång17/8 26
  • R. FreulerBologna · kontraktslös16/8 26
  • Gustavo SáNottingham Forest · lån29/7 26
  • S. OrtegaNottingham Forest · kontraktslös28/7 26

Lämnat klubben

  • Dani GarcíaAtromitos · kontraktslös19/9 26
  • R. CabellaVolos NFC · kontraktslös13/9 26
  • RodineiSantos · kontraktslös1/9 26
  • C. MouzakitisHull City · övergång31/8 26
  • M. TaremiAl-Wasl FC · övergång21/8 26
  • Pablo MaffeoValencia · lån19/8 26
  • André LuizSporting Kansas City · övergång17/8 26
  • G. MasourasNEOM · övergång7/8 26

Olympiakos Piraeus: fakta

LandGrekland
Grundad1925
ArenaStadio Georgios Karaiskáki
Kapacitet33 296
Underlagnaturgräs

Olympiakos Piraeus: vanliga frågor

Vilken arena spelar Olympiakos Piraeus på?

Olympiakos Piraeus spelar sina hemmamatcher på Stadio Georgios Karaiskáki (Piraeus), som tar 33 296 åskådare.

När spelar Olympiakos Piraeus nästa gång?

Nästa match: Kifisia – Olympiakos Piraeus, lör 31/10 · 18:00 (Super League 1).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Olympiakos Piraeus?

Senaste ligamatch: NEC Nijmegen 2–1 Olympiakos Piraeus (11/8 26).

Vem är bäste målskytt i Olympiakos Piraeus?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är Jota Silva med 5 mål.

Olympiakos Piraeus: spelschema, tabell och speltips

Olympiakos Piraeus (Grekland) i korthet: matcher och resultat i alla turneringar (Champions League, Europa League, Super Cup, Super League 1, Cup), tabell, statistik, trupp och målskyttar. Tips och odds för matcherna i Champions League finns på turneringens sida, övriga speltips i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.