Fotboll
Hem › Lag › Omonia Nicosia
Omonia Nicosia

Omonia Nicosia – lagets statistik och form

Cypern · grundad 1948 · Neo GSP

Omonia Nicosia: turneringar 2026/27

Omonia Nicosia: kommande matcher

lör 31/10 · 18:00Omonia Nicosia–AEL
1. Division
tors 5/11 · 18:45NEC Nijmegen–Omonia Nicosia
Europa League
sön 8/11 · 15:00Anorthosis–Omonia Nicosia
1. Division
lör 21/11 · 16:00Omonia Nicosia–Apoel Nicosia
1. Division
tors 26/11 · 21:00Juventus–Omonia Nicosia
Europa League

Omonia Nicosia: senaste resultat

26/10 26AEK Larnaca2–0Omonia Nicosia
1. Division22/10 26Omonia Nicosia1–4BenficaEuropa League
19/10 26Omonia Nicosia2–2Olympiakos
1. Division
15/10 26Celje0–3Omonia Nicosia
Europa League
9/10 26Karmiotissa0–3Omonia Nicosia
1. Division
20/9 26Omonia Nicosia4–1Krasava Ypsonas
1. Division
16/9 26Omonia Nicosia1–0Celta Vigo
Europa League
12/9 26Omonia Nicosia0–0Apollon Limassol
1. Division

Omonia Nicosia: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 18:00Omonia Nicosia–AEL
1. Division
tors 5/11 · 18:45NEC Nijmegen–Omonia Nicosia
Europa League
sön 8/11 · 15:00Anorthosis–Omonia Nicosia
1. Division
lör 21/11 · 16:00Omonia Nicosia–Apoel Nicosia
1. Division
tors 26/11 · 21:00Juventus–Omonia Nicosia
Europa League
mån 30/11 · 18:00Nea Salamis–Omonia Nicosia
1. Division
tors 3/12 · 18:00Omonia Nicosia–Pafos
1. Division
mån 7/12 · 19:00Omonia 29is Maiou–Omonia Nicosia
1. Division
tors 10/12 · 18:45Omonia Nicosia–Celtic
Europa League
tis 15/12 · 18:00Omonia Aradippou–Omonia Nicosia
1. Division
sön 20/12 · 16:00Omonia Nicosia–Aris
1. Division
sön 3/1 · 18:00Apollon Limassol–Omonia Nicosia
1. Division
lör 9/1 · 18:00Krasava Ypsonas–Omonia Nicosia
1. Division
tis 12/1 · 18:00Omonia Nicosia–Karmiotissa
1. Division
lör 16/1 · 18:00Olympiakos–Omonia Nicosia
1. Division
tors 21/1 · 21:00Rennes–Omonia Nicosia
Europa League
lör 23/1 · 18:00Omonia Nicosia–AEK Larnaca
1. Division
tors 28/1 · 21:00Omonia Nicosia–Beşiktaş
Europa League
lör 30/1 · 18:00AEL–Omonia Nicosia
1. Division
lör 6/2 · 18:00Omonia Nicosia–Anorthosis
1. Division
lör 13/2 · 18:00Apoel Nicosia–Omonia Nicosia
1. Division
lör 20/2 · 18:00Omonia Nicosia–Nea Salamis
1. Division
lör 27/2 · 18:00Pafos–Omonia Nicosia
1. Division
lör 6/3 · 18:00Omonia Nicosia–Omonia 29is Maiou
1. Division
Spelade matcher den här säsongen
26/10 26AEK Larnaca2–0Omonia Nicosia
1. Division22/10 26Omonia Nicosia1–4BenficaEuropa League
19/10 26Omonia Nicosia2–2Olympiakos
1. Division
15/10 26Celje0–3Omonia Nicosia
Europa League
9/10 26Karmiotissa0–3Omonia Nicosia
1. Division
20/9 26Omonia Nicosia4–1Krasava Ypsonas
1. Division
16/9 26Omonia Nicosia1–0Celta Vigo
Europa League
12/9 26Omonia Nicosia0–0Apollon Limassol
1. Division
7/9 26Aris1–4Omonia Nicosia
1. Division
3/9 26Omonia Nicosia0–1Pafos
Super Cup
31/8 26Omonia Nicosia0–0Omonia Aradippou
1. Division
27/8 26Omonia Nicosia4–2St. Truiden
Europa League
20/8 26St. Truiden1–0Omonia Nicosia
Europa League
13/8 26Omonia Nicosia1–0Lincoln Red Imps FC
Europa League
6/8 26Lincoln Red Imps FC1–1Omonia Nicosia
Europa League
29/7 26Kairat Almaty1–0Omonia Nicosia
Champions League
22/7 26Omonia Nicosia1–0Kairat Almaty
Champions League

Uppdaterad: 29 oktober 2026

Omonia Nicosia: skador och frånvaro

Spelare som saknades i den senaste matchen med rapporterad frånvaro (22/10 26).

  • B. Akintolamuskelskada
  • S. Coulibalyinte i truppen
  • C. Eitingknäskada
  • F. Kitsosknäskada
  • M. Odubajointe i truppen

Omonia Nicosia: tabellplacering – Europa League

Hela tabellen
#LagMMålP
9Sunderland34:27
10AZ Alkmaar36:26
11Omonia Nicosia35:46
12Lyon35:66
13Rennes34:35

Omonia Nicosia: säsongsstatistik (Champions League)

Gjorda mål per match0,5
Insläppta mål per match1,0
Hemma: gjorda / insläppta1,0 / 0,0
Borta: gjorda / insläppta0,0 / 2,0
Hållna nollor1
Matcher utan gjort mål1

Kort

Gula kort4
Gula kort per match2,0
Röda kort3

Mest använda formationer

4-3-3 (1×) · 4-4-2 (1×)

Omonia Nicosia: spelarstatistik (Champions League)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
P. AndreouMF21971000007,28
N. PanagiotouFÖ22100000006,75
J. BalkovecFÖ22100000006,65
A. NeophytouAN2270000006,60
EwandroMF21660000006,53
S. SimičFÖ21300000006,45
M. MayambelaMF21100000006,38
M. MarićMF22100000106,38
I. KousoulosMF2570000006,33
S. CoulibalyFÖ22010000106,20
L. NégoFÖ1340000016,00
A. KakoullisAN2950000115,91
A. Christou1440000003,20
M. TankovicMF21010000003,15
T. ChatzigiovanisMF1550000003,13
L. DionyAN1490000003,05
J. MontnorMF1450000000,00

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Omonia Nicosia: trupp

Målvakter

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Omonia Nicosia: övergångar

Nyförvärv

  • G. ViktorosNea Salamis · lån25/9 26
  • D. AkintolaHull City · kontraktslös9/9 26
  • L. BrouwersHeerenveen · övergång1/9 26
  • K. NwakaliBarnsley · kontraktslös31/8 26
  • F. TănaseFCSB · kontraktslös31/8 26
  • T. KaminskiCharlton · lån27/8 26
  • Ľ. ŠatkaSamsunspor · kontraktslös10/8 26
  • J. DuverneNantes · övergång10/8 26

Lämnat klubben

  • C. EvangelouNea Salamis · lån29/9 26
  • T. ChatzigiovanisOFI · övergång10/9 26
  • Mateusz Konrad MusiałowskiOlympiakos · lån4/9 26
  • I. KousoulosKifisia · kontraktslös3/9 26
  • N. PanagiotouUtrecht · övergång1/9 26
  • F. UzohoOmonia 29is Maiou · kontraktslös28/8 26
  • S. JovetićAEL · kontraktslös27/8 26
  • C. MakossoOmonia Aradippou · lån11/8 26

Omonia Nicosia: fakta

LandCypern
Grundad1948
ArenaNeo GSP
Kapacitet22 859
Underlagnaturgräs

Omonia Nicosia: vanliga frågor

Vilken arena spelar Omonia Nicosia på?

Omonia Nicosia spelar sina hemmamatcher på Neo GSP (Levkosía), som tar 22 859 åskådare.

När spelar Omonia Nicosia nästa gång?

Nästa match: Omonia Nicosia – AEL, lör 31/10 · 18:00 (1. Division).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Omonia Nicosia?

Senaste ligamatch: Kairat Almaty 1–0 Omonia Nicosia (29/7 26).

Vem är bäste målskytt i Omonia Nicosia?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är L. Diony med 5 mål.

Omonia Nicosia: spelschema, tabell och speltips

Den här sidan ger en översikt över Omonia Nicosia (Cypern) i alla turneringar laget spelar den här säsongen (Champions League, Europa League, 1. Division, Super Cup): kommande matcher, senaste resultat, tabellplacering, säsongsstatistik och nyckelspelare. Speltips för matcherna i Champions League finns på ligans sida, och alla speltips finns på sidan Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.