Fotboll
Hem › Lag › Dynamo Kyiv
Dynamo Kyiv

Dynamo Kyiv – lagets statistik och form

Ukraina · grundad 1927 · Stadion Dynamo im. Valeriy Lobanovskyi

Dynamo Kyiv: turneringar 2026/27

Europa Leaguekvalomgång 2Conference Leaguekvalomgång 3
Premier LeagueOmgång 11Nästa: Kryvbas KR · lör 31/10 · 17:00
Cupåttondelsfinal

Dynamo Kyiv: kommande matcher

lör 31/10 · 17:00Kryvbas KR–Dynamo Kyiv
Premier League
lör 7/11 · 17:00Shakhtar Donetsk–Dynamo Kyiv
Premier League
lör 21/11 · 17:00Dynamo Kyiv–Obolon'-Brovar
Premier League
lör 28/11 · 17:00Dynamo Kyiv–Chornomorets
Premier League
ons 2/12 · 17:00Dynamo Kyiv–Livyi Bereh
Premier League

Dynamo Kyiv: senaste resultat

27/10 26Shakhtar Donetsk3–0Dynamo Kyiv
Cup
23/10 26Dynamo Kyiv3–1Kudrivka
Premier League
18/10 26Polessya3–1Dynamo Kyiv
Premier League
11/10 26Dynamo Kyiv1–0Karpaty
Premier League
19/9 26Zorya Luhansk0–2Dynamo Kyiv
Premier League
14/9 26Dynamo Kyiv3–0Epitsentr Dunayivtsi
Premier League
10/9 26Nyva Vinnytsya0–1Dynamo Kyiv
Cup
6/9 26Dynamo Kyiv0–0LNZ Cherkasy
Premier League

Dynamo Kyiv: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 17:00Kryvbas KR–Dynamo Kyiv
Premier League
lör 7/11 · 17:00Shakhtar Donetsk–Dynamo Kyiv
Premier League
lör 21/11 · 17:00Dynamo Kyiv–Obolon'-Brovar
Premier League
lör 28/11 · 17:00Dynamo Kyiv–Chornomorets
Premier League
ons 2/12 · 17:00Dynamo Kyiv–Livyi Bereh
Premier League
lör 5/12 · 17:00FC Kharkiv–Dynamo Kyiv
Premier League
lör 12/12 · 17:00Livyi Bereh–Dynamo Kyiv
Premier League
lör 27/2 · 17:00Dynamo Kyiv–Veres Rivne
Premier League
lör 6/3 · 17:00Kolos Kovalivka–Dynamo Kyiv
Premier League
lör 13/3 · 17:00Dynamo Kyiv–Bukovyna
Premier League
lör 20/3 · 17:00LNZ Cherkasy–Dynamo Kyiv
Premier League
lör 3/4 · 17:00Epitsentr Dunayivtsi–Dynamo Kyiv
Premier League
lör 10/4 · 17:00Dynamo Kyiv–Zorya Luhansk
Premier League
lör 17/4 · 17:00Karpaty–Dynamo Kyiv
Premier League
lör 24/4 · 17:00Dynamo Kyiv–Polessya
Premier League
lör 1/5 · 17:00Kudrivka–Dynamo Kyiv
Premier League
lör 8/5 · 17:00Dynamo Kyiv–Kryvbas KR
Premier League
lör 15/5 · 17:00Dynamo Kyiv–Shakhtar Donetsk
Premier League
lör 22/5 · 17:00Obolon'-Brovar–Dynamo Kyiv
Premier League
lör 29/5 · 17:00Chornomorets–Dynamo Kyiv
Premier League
fre 4/6 · 17:00Dynamo Kyiv–FC Kharkiv
Premier League
Spelade matcher den här säsongen
27/10 26Shakhtar Donetsk3–0Dynamo Kyiv
Cup
23/10 26Dynamo Kyiv3–1Kudrivka
Premier League
18/10 26Polessya3–1Dynamo Kyiv
Premier League
11/10 26Dynamo Kyiv1–0Karpaty
Premier League
19/9 26Zorya Luhansk0–2Dynamo Kyiv
Premier League
14/9 26Dynamo Kyiv3–0Epitsentr Dunayivtsi
Premier League
10/9 26Nyva Vinnytsya0–1Dynamo Kyiv
Cup
6/9 26Dynamo Kyiv0–0LNZ Cherkasy
Premier League
31/8 26Bukovyna3–0Dynamo Kyiv
Premier League
16/8 26Dynamo Kyiv2–1Kolos Kovalivka
Premier League
13/8 26Qarabağ2–0Dynamo Kyiv
Conference League
9/8 26Veres Rivne1–2Dynamo Kyiv
Premier League
6/8 26Dynamo Kyiv1–0Qarabağ
Conference League
30/7 26PAOK2–0Dynamo Kyiv
Europa League
23/7 26Dynamo Kyiv2–3PAOK
Europa League
16/7 26Universitatea Cluj0–0Dynamo Kyiv
Europa League
9/7 26Dynamo Kyiv0–0Universitatea Cluj
Europa League

Uppdaterad: 29 oktober 2026

Dynamo Kyiv: säsongsstatistik (Europa League)

Gjorda mål per match0,8
Insläppta mål per match1,3
Hemma: gjorda / insläppta1,0 / 1,5
Borta: gjorda / insläppta0,5 / 1,0
Hållna nollor2
Matcher utan gjort mål2

Kort

Gula kort6
Gula kort per match1,5
Röda kort0

Mest använda formationer

4-3-3 (3×) · 4-2-3-1 (1×)

Dynamo Kyiv: spelarstatistik (Europa League)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
V. BrazhkoMF4851011007,64
J. LonwijkMF3351011106,87
T. MykhavkoFÖ4900000106,57
K. BilovarFÖ4900000006,55
E. GuerreroAN1680010006,42
M. ShaparenkoMF4680011106,37
V. DubinchakFÖ3900000006,28
V. BuyalskyiMF4220100006,21
T. KędzioraFÖ4900000006,19
B. RedushkoMF4350010106,10
M. PonomarenkoAN4900031206,04
A. YarmolenkoMF3220021006,00
O. PikhalyonokMF3550000005,91
N. VoloshynMF4550000005,81
V. RubchynskyiMF150000005,74
A. ThiareFÖ100000000,00
N. MalyshFÖ100000000,00

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Dynamo Kyiv: trupp

Målvakter

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Dynamo Kyiv: övergångar

Nyförvärv

  • H. BushchanPolessya · lån3/9 26
  • Gustavo PradoInternacional · lån3/9 26
  • Oleksandr DraganAtalanta U17 · kontraktslös3/9 26
  • K. BahStade Lausanne-Ouchy · övergång2/9 26
  • E. RamírezCarabobo FC · åter från lån23/8 26
  • O. SychKarpaty · övergång20/7 26
  • T. KędzioraPAOK · kontraktslös30/6 26
  • P. MounguenguePSG U19 · kontraktslös30/6 26

Lämnat klubben

  • Vladislav BlănuțăLechia Gdansk · övergång28/8 26
  • E. RamírezCarabobo FC · kontraktslös24/8 26
  • G. TsitaishviliRayo Vallecano · kontraktslös12/8 26
  • O. GusevChornomorets · lån7/8 26
  • Á. QuiñonesOperario-PR · lån7/8 26
  • Vladyslav HerychChornomorets · lån30/7 26
  • A. TsarenkoFC BW Linz · lån13/7 26
  • M. DyachukBaník Ostrava · lån9/7 26

Dynamo Kyiv: fakta

LandUkraina
Grundad1927
ArenaStadion Dynamo im. Valeriy Lobanovskyi
Kapacitet16 873
Underlagnaturgräs
TurneringEuropa League

Dynamo Kyiv: vanliga frågor

Vilken arena spelar Dynamo Kyiv på?

Dynamo Kyiv spelar sina hemmamatcher på Stadion Dynamo im. Valeriy Lobanovskyi (Kyiv), som tar 16 873 åskådare.

När spelar Dynamo Kyiv nästa gång?

Nästa match: Kryvbas KR – Dynamo Kyiv, lör 31/10 · 17:00 (Premier League).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Dynamo Kyiv?

Senaste ligamatch: PAOK 2–0 Dynamo Kyiv (30/7 26).

Vem är bäste målskytt i Dynamo Kyiv?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är M. Ponomarenko med 5 mål.

Dynamo Kyiv: spelschema, tabell och speltips

Dynamo Kyiv (Ukraina) spelar i följande turneringar den här säsongen: Europa League, Conference League, Premier League, Cup. Här hittar du spelschema och resultat, tabellplacering, siffror från hela säsongen, truppen och klubbens bästa spelare. Tips för matcherna i Europa League finns på turneringens sida, och fler speltips hittar du i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.