Fotboll
Hem › Lag › Maccabi Tel Aviv
Maccabi Tel Aviv

Maccabi Tel Aviv – lagets statistik och form

Israel · grundad 1906 · Bloomfield Stadium

Maccabi Tel Aviv: turneringar 2026/27

Europa Leaguekvalomgång 3Conference LeaguePlayoff round
Super Cupfinal
Toto Cup Ligat Alsemifinal
Ligat Ha'alOmgång 9Nästa: Hapoel Ramat Gan · lör 31/10 · 19:00

Maccabi Tel Aviv: kommande matcher

lör 31/10 · 19:00Hapoel Ramat Gan–Maccabi Tel Aviv
Ligat Ha'al
lör 7/11 · 19:00Maccabi Tel Aviv–Maccabi Petah Tikva
Ligat Ha'al
lör 28/11 · 19:00Maccabi Tel Aviv–Hapoel Petah Tikva
Ligat Ha'al
tis 1/12 · 19:00Ironi Kiryat Shmona–Maccabi Tel Aviv
Ligat Ha'al
lör 5/12 · 19:00Maccabi Tel Aviv–Ironi Tiberias
Ligat Ha'al

Maccabi Tel Aviv: senaste resultat

24/10 26Maccabi Tel Aviv6–2Hapoel Haifa
Ligat Ha'al
19/10 26Beitar Jerusalem0–0Maccabi Tel Aviv
Ligat Ha'al
10/10 26Maccabi Tel Aviv0–0Bnei Sakhnin
Ligat Ha'al
19/9 26Maccabi Netanya1–2Maccabi Tel Aviv
Ligat Ha'al
14/9 26Maccabi Tel Aviv4–1Hapoel Tel Aviv
Ligat Ha'al
7/9 26Hapoel Beer Sheva1–4Maccabi Tel Aviv
Ligat Ha'al
31/8 26Maccabi Tel Aviv3–1Maccabi Haifa
Ligat Ha'al
27/8 26Maccabi Tel Aviv1–1FC Lugano
Conference League

Maccabi Tel Aviv: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

tors 29/10 · 19:30Maccabi Tel Aviv–Hapoel Tel Aviv
Toto Cup Ligat Al
lör 31/10 · 19:00Hapoel Ramat Gan–Maccabi Tel Aviv
Ligat Ha'al
lör 7/11 · 19:00Maccabi Tel Aviv–Maccabi Petah Tikva
Ligat Ha'al
lör 28/11 · 19:00Maccabi Tel Aviv–Hapoel Petah Tikva
Ligat Ha'al
tis 1/12 · 19:00Ironi Kiryat Shmona–Maccabi Tel Aviv
Ligat Ha'al
lör 5/12 · 19:00Maccabi Tel Aviv–Ironi Tiberias
Ligat Ha'al
lör 12/12 · 19:00Maccabi Tel Aviv–Hapoel Katamon
Ligat Ha'al
lör 19/12 · 19:00Maccabi Haifa–Maccabi Tel Aviv
Ligat Ha'al
tis 29/12 · 19:00Maccabi Tel Aviv–Hapoel Beer Sheva
Ligat Ha'al
lör 2/1 · 19:00Hapoel Tel Aviv–Maccabi Tel Aviv
Ligat Ha'al
lör 9/1 · 19:00Maccabi Tel Aviv–Maccabi Netanya
Ligat Ha'al
lör 16/1 · 19:00Bnei Sakhnin–Maccabi Tel Aviv
Ligat Ha'al
lör 23/1 · 19:00Maccabi Tel Aviv–Beitar Jerusalem
Ligat Ha'al
lör 30/1 · 19:00Hapoel Haifa–Maccabi Tel Aviv
Ligat Ha'al
lör 6/2 · 19:00Maccabi Tel Aviv–Hapoel Ramat Gan
Ligat Ha'al
lör 13/2 · 19:00Maccabi Petah Tikva–Maccabi Tel Aviv
Ligat Ha'al
lör 20/2 · 19:00Hapoel Petah Tikva–Maccabi Tel Aviv
Ligat Ha'al
lör 27/2 · 19:00Maccabi Tel Aviv–Ironi Kiryat Shmona
Ligat Ha'al
lör 6/3 · 19:00Ironi Tiberias–Maccabi Tel Aviv
Ligat Ha'al
Spelade matcher den här säsongen
24/10 26Maccabi Tel Aviv6–2Hapoel Haifa
Ligat Ha'al
19/10 26Beitar Jerusalem0–0Maccabi Tel Aviv
Ligat Ha'al
10/10 26Maccabi Tel Aviv0–0Bnei Sakhnin
Ligat Ha'al
19/9 26Maccabi Netanya1–2Maccabi Tel Aviv
Ligat Ha'al
14/9 26Maccabi Tel Aviv4–1Hapoel Tel Aviv
Ligat Ha'al
7/9 26Hapoel Beer Sheva1–4Maccabi Tel Aviv
Ligat Ha'al
31/8 26Maccabi Tel Aviv3–1Maccabi Haifa
Ligat Ha'al
27/8 26Maccabi Tel Aviv1–1FC Lugano
Conference League
23/8 26Hapoel Katamon2–5Maccabi Tel Aviv
Ligat Ha'al
20/8 26FC Lugano2–1Maccabi Tel Aviv
Conference League
16/8 26Maccabi Netanya0–1Maccabi Tel Aviv
Toto Cup Ligat Al
13/8 26CSKA Sofia1–3Maccabi Tel Aviv
Europa League
6/8 26Maccabi Tel Aviv0–3CSKA Sofia
Europa League
30/7 26Maccabi Tel Aviv1–0Sheriff Tiraspol
Europa League
23/7 26Sheriff Tiraspol0–5Maccabi Tel Aviv
Europa League
16/7 26Hapoel Beer Sheva1–3Maccabi Tel Aviv
Super Cup

Uppdaterad: 29 oktober 2026

Maccabi Tel Aviv: säsongsstatistik (Europa League)

Gjorda mål per match2,3
Insläppta mål per match1,0
Hemma: gjorda / insläppta0,5 / 1,5
Borta: gjorda / insläppta4,0 / 0,5
Hållna nollor2
Matcher utan gjort mål1

Kort

Gula kort7
Gula kort per match1,8
Röda kort0

Mest använda formationer

3-5-2 (1×) · 4-3-3 (1×) · 4-2-3-1 (1×)

Maccabi Tel Aviv: spelarstatistik (Europa League)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
R. Revivo3900000006,90
E. SoklerAN21021000006,65
Dor PeretzMF41801000106,63
O. DavidaMF41020200006,60
Hélio VarelaMF41670000006,45
E. MadmonAN2250000106,31
N. Ben HarushFÖ3810000006,25
T. AsanteFÖ31350000006,15
R. ShlomoFÖ41800000106,13
I. ShaharMF41500000006,08
M. CamaraFÖ41440000106,03
I. SissokhoMF41800000105,98
K. AndradeMF160000003,25
S. RosenFÖ1450000003,00
I. Ben HamoFÖ3450000002,80
I. NoyMF3900000002,70
D. GlazerMF100000000,00
I. Ben SimonMF100000000,00

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Maccabi Tel Aviv: trupp

Målvakter

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Maccabi Tel Aviv: övergångar

Nyförvärv

  • J. TavernierRangers · kontraktslös5/9 26
  • G. KanichowskyFerencvárosi TC · övergång1/9 26
  • E. SoklerRadnicki 1923 · övergång25/7 26
  • D. GlazerKairat Almaty · övergång7/7 26
  • K. BelićAZ Alkmaar · övergång30/6 26
  • N. NiddamHapoel Petah Tikva · åter från lån29/6 26
  • A. AyiasHapoel Haifa · åter från lån29/6 26
  • B. LinKryvbas KR · åter från lån29/6 26

Lämnat klubben

  • Lotem AsresHapoel Kfar Shalem · lån15/9 26
  • Israel Aviv YehonathanMaccabi Bnei Raina · lån15/9 26
  • O. N. AzoBeitar Jerusalem · lån13/9 26
  • I. NicolăescuHapoel Ramat Gan · lån10/9 26
  • K. AndradeSport Recife · lån10/9 26
  • S. FarhiColorado Rapids · övergång31/8 26
  • R. RevivoElche · övergång31/8 26
  • N. SchwartzHapoel Ramat Gan · lån18/8 26

Maccabi Tel Aviv: fakta

LandIsrael
Grundad1906
ArenaBloomfield Stadium
Kapacitet29 400
Underlagnaturgräs
TurneringEuropa League

Maccabi Tel Aviv: vanliga frågor

Vilken arena spelar Maccabi Tel Aviv på?

Maccabi Tel Aviv spelar sina hemmamatcher på Bloomfield Stadium (Tel-Aviv-Yāfā (Tel-Aviv)), som tar 29 400 åskådare.

När spelar Maccabi Tel Aviv nästa gång?

Nästa match: Hapoel Ramat Gan – Maccabi Tel Aviv, lör 31/10 · 19:00 (Ligat Ha'al).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Maccabi Tel Aviv?

Senaste ligamatch: CSKA Sofia 1–3 Maccabi Tel Aviv (13/8 26).

Vem är bäste målskytt i Maccabi Tel Aviv?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är Dor Peretz med 8 mål.

Maccabi Tel Aviv: spelschema, tabell och speltips

Den här sidan ger en översikt över Maccabi Tel Aviv (Israel) i alla turneringar laget spelar den här säsongen (Europa League, Conference League, Super Cup, Toto Cup Ligat Al, Ligat Ha'al): kommande matcher, senaste resultat, tabellplacering, säsongsstatistik och nyckelspelare. Speltips för matcherna i Europa League finns på ligans sida, och alla speltips finns på sidan Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.