Fotboll
Hem › Lag › PAOK
PAOK

PAOK – lagets statistik och form

Grekland · grundad 1926 · Stadio Toumbas

PAOK: turneringar 2026/27

Europa Leaguekvalomgång 3Conference LeaguePlayoff round
Super League 1Omgång 9Nästa: Asteras Tripolis · sön 1/11 · 18:00
CupGreek Cup, Omgång 5Nästa: Kalamata · ons 2/12 · 17:00

PAOK: kommande matcher

sön 1/11 · 18:00PAOK–Asteras Tripolis
Super League 1
sön 8/11 · 20:00Olympiakos Piraeus–PAOK
Super League 1
sön 22/11 · 18:30PAOK–Kifisia
Super League 1
sön 29/11 · 20:00AEK Athens FC–PAOK
Super League 1
ons 2/12 · 17:00Kalamata–PAOK
Cup

PAOK: senaste resultat

28/10 26PAOK3–1AEK Athens FC
Cup
25/10 26OFI2–1PAOK
Super League 1
18/10 26PAOK2–1Iraklis 1908
Super League 1
12/10 26PAOK1–3Kalamata
Super League 1
20/9 26Panetolikos1–3PAOK
Super League 1
16/9 26Atromitos0–1PAOK
Cup
13/9 26PAOK2–0Aris Thessalonikis
Super League 1
6/9 26Panathinaikos3–1PAOK
Super League 1

PAOK: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

sön 1/11 · 18:00PAOK–Asteras Tripolis
Super League 1
sön 8/11 · 20:00Olympiakos Piraeus–PAOK
Super League 1
sön 22/11 · 18:30PAOK–Kifisia
Super League 1
sön 29/11 · 20:00AEK Athens FC–PAOK
Super League 1
ons 2/12 · 17:00Kalamata–PAOK
Cup
sön 6/12 · 18:30PAOK–Volos NFC
Super League 1
sön 13/12 · 18:30PAOK–Panathinaikos
Super League 1
lör 19/12 · 18:30Asteras Tripolis–PAOK
Super League 1
sön 10/1 · 18:30Aris Thessalonikis–PAOK
Super League 1
lör 16/1 · 17:00PAOK–Olympiakos Piraeus
Super League 1
lör 23/1 · 17:00Iraklis 1908–PAOK
Super League 1
lör 30/1 · 17:00PAOK–Panetolikos
Super League 1
lör 6/2 · 17:00Kalamata–PAOK
Super League 1
lör 13/2 · 17:00PAOK–AEK Athens FC
Super League 1
lör 20/2 · 17:00Kifisia–PAOK
Super League 1
lör 27/2 · 17:00PAOK–Atromitos
Super League 1
lör 6/3 · 17:00Volos NFC–PAOK
Super League 1
lör 13/3 · 17:00PAOK–OFI
Super League 1
lör 20/3 · 17:00Levadiakos–PAOK
Super League 1
Spelade matcher den här säsongen
28/10 26PAOK3–1AEK Athens FC
Cup
25/10 26OFI2–1PAOK
Super League 1
18/10 26PAOK2–1Iraklis 1908
Super League 1
12/10 26PAOK1–3Kalamata
Super League 1
20/9 26Panetolikos1–3PAOK
Super League 1
16/9 26Atromitos0–1PAOK
Cup
13/9 26PAOK2–0Aris Thessalonikis
Super League 1
6/9 26Panathinaikos3–1PAOK
Super League 1
2/9 26PAOK0–0OFI
Cup
30/8 26Atromitos1–2PAOK
Super League 1
27/8 26Brann3–2PAOK
Conference League
23/8 26PAOK4–0Levadiakos
Super League 1
20/8 26PAOK1–1Brann
Conference League
13/8 26Anderlecht3–2PAOK
Europa League
6/8 26PAOK0–1Anderlecht
Europa League
30/7 26PAOK2–0Dynamo Kyiv
Europa League
23/7 26Dynamo Kyiv2–3PAOK
Europa League

Uppdaterad: 29 oktober 2026

PAOK: säsongsstatistik (Europa League)

Gjorda mål per match1,8
Insläppta mål per match1,5
Hemma: gjorda / insläppta1,0 / 0,5
Borta: gjorda / insläppta2,5 / 2,5
Hållna nollor1
Matcher utan gjort mål1

Kort

Gula kort8
Gula kort per match2,0
Röda kort2

Mest använda formationer

4-2-3-1 (3×)

PAOK: spelarstatistik (Europa League)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
G. KonstanteliasMF4901153108,47
C. ZafeirisMF4771021107,55
B. SantamaríaMF4901011007,28
A. ŽivkovićMF4840110017,25
TaisonMF4760021007,20
A. JeremejeffAN3130011116,88
J. GómezFÖ3900000006,58
D. ChatsidisMF260000006,50
G. MichailidisFÖ4900000006,38
A. MythouAN4770010006,36
J. KennyFÖ4900000006,29
M. CamaraMF3130010006,25
ElustondoFÖ460000106,10
T. AliMF1140000006,03
P. HatzidiakosFÖ3840000305,94
D. PelkasMF200000000,00
A. BabaFÖ300000100,00

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

PAOK: trupp

Målvakter

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

PAOK: övergångar

Nyförvärv

  • S. BanzaAl-Jazira · lån13/9 26
  • K. JakićFC Augsburg · lån8/9 26
  • Diego CostaFC Krasnodar · lån4/9 26
  • O. UgresićFK Partizan · övergång28/8 26
  • C. NdiayeSamsunspor · lån16/8 26
  • D. GiannoulisFC Augsburg · övergång5/8 26
  • T. LouchetNice · övergång2/8 26
  • P. HatzidiakosFC Copenhagen · övergång16/7 26

Lämnat klubben

  • K. ThymianisPanetolikos · kontraktslös14/9 26
  • J. GómezVfL Osnabrück · lån31/8 26
  • A. JeremejeffPersija · kontraktslös20/8 26
  • G. KonstanteliasBorussia Dortmund · övergång16/8 26
  • L. LyratzisAtromitos · kontraktslös2/8 26
  • M. BaldeLevadiakos · lån2/8 26
  • G. SiderasSideras Georgios · kontraktslös30/7 26
  • L. GugeshashviliGöztepe · lån28/7 26

PAOK: fakta

LandGrekland
Grundad1926
ArenaStadio Toumbas
Kapacitet28 803
Underlagnaturgräs
TurneringEuropa League

PAOK: vanliga frågor

Vilken arena spelar PAOK på?

PAOK spelar sina hemmamatcher på Stadio Toumbas (Thessaloníki), som tar 28 803 åskådare.

När spelar PAOK nästa gång?

Nästa match: PAOK – Asteras Tripolis, sön 1/11 · 18:00 (Super League 1).

Hur slutade den senaste ligamatchen för PAOK?

Senaste ligamatch: Anderlecht 3–2 PAOK (13/8 26).

Vem är bäste målskytt i PAOK?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är D. Pelkas med 3 mål.

PAOK: spelschema, tabell och speltips

PAOK (Grekland) spelar i följande turneringar den här säsongen: Europa League, Conference League, Super League 1, Cup. Här hittar du spelschema och resultat, tabellplacering, siffror från hela säsongen, truppen och klubbens bästa spelare. Tips för matcherna i Europa League finns på turneringens sida, och fler speltips hittar du i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.