Fotboll
Hem › Lag › Borac Banja Luka
Borac Banja Luka

Borac Banja Luka – lagets statistik och form

Bosnia · grundad 1926 · Gradski Stadion

Borac Banja Luka: turneringar 2026/27

Champions Leaguekvalomgång 1Conference Leagueligafas, Omgång 3Nästa: Mjällby AIF · tors 5/11 · 18:45
Premijer LigaOmgång 12Nästa: Čelik · lör 31/10 · 20:45
Cupsextondelsfinal

Borac Banja Luka: kommande matcher

lör 31/10 · 20:45Čelik–Borac Banja Luka
Premijer Liga
tors 5/11 · 18:45Mjällby AIF–Borac Banja Luka
Conference League
lör 7/11 · 17:00Borac Banja Luka–Radnik Bijeljina
Premijer Liga
lör 21/11 · 17:00Zeljeznicar Sarajevo–Borac Banja Luka
Premijer Liga
tors 26/11 · 21:00Borac Banja Luka–Atalanta
Conference League

Borac Banja Luka: senaste resultat

28/10 26Cazin0–2Borac Banja Luka
Cup
25/10 26Borac Banja Luka2–0Sloga Doboj
Premijer Liga22/10 26Borac Banja Luka2–0KuPSConference League
15/10 26Panathinaikos2–1Borac Banja Luka
Conference League
10/10 26Borac Banja Luka2–0BSK Banja Luka
Premijer Liga
20/9 26Siroki Brijeg2–3Borac Banja Luka
Premijer Liga
16/9 26Sloga Doboj1–2Borac Banja Luka
Premijer Liga
12/9 26Borac Banja Luka1–0Zrinjski
Premijer Liga

Borac Banja Luka: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

sön 18/10 · 17:30Velež–Borac Banja Luka
Premijer Liga
lör 31/10 · 20:45Čelik–Borac Banja Luka
Premijer Liga
tors 5/11 · 18:45Mjällby AIF–Borac Banja Luka
Conference League
lör 7/11 · 17:00Borac Banja Luka–Radnik Bijeljina
Premijer Liga
lör 21/11 · 17:00Zeljeznicar Sarajevo–Borac Banja Luka
Premijer Liga
tors 26/11 · 21:00Borac Banja Luka–Atalanta
Conference League
lör 28/11 · 17:00Borac Banja Luka–FK Sarajevo
Premijer Liga
ons 2/12 · 17:00Zrinjski–Borac Banja Luka
Premijer Liga
lör 5/12 · 17:00Borac Banja Luka–Siroki Brijeg
Premijer Liga
tors 10/12 · 21:00Heart Of Midlothian–Borac Banja Luka
Conference League
lör 12/12 · 17:00BSK Banja Luka–Borac Banja Luka
Premijer Liga
tors 17/12 · 21:00Borac Banja Luka–Riga
Conference League
lör 6/2 · 17:00Borac Banja Luka–Velež
Premijer Liga
lör 13/2 · 17:00Sloga Doboj–Borac Banja Luka
Premijer Liga
lör 20/2 · 17:00Borac Banja Luka–Čelik
Premijer Liga
lör 27/2 · 17:00Radnik Bijeljina–Borac Banja Luka
Premijer Liga
ons 3/3 · 17:00Borac Banja Luka–Zeljeznicar Sarajevo
Premijer Liga
lör 6/3 · 17:00FK Sarajevo–Borac Banja Luka
Premijer Liga
lör 13/3 · 17:00Borac Banja Luka–Zrinjski
Premijer Liga
lör 20/3 · 17:00Siroki Brijeg–Borac Banja Luka
Premijer Liga
lör 3/4 · 17:00Borac Banja Luka–BSK Banja Luka
Premijer Liga
lör 10/4 · 17:00Velež–Borac Banja Luka
Premijer Liga
lör 17/4 · 17:00Borac Banja Luka–Sloga Doboj
Premijer Liga
lör 24/4 · 17:00Čelik–Borac Banja Luka
Premijer Liga
lör 1/5 · 17:00Borac Banja Luka–Radnik Bijeljina
Premijer Liga
lör 8/5 · 17:00Zeljeznicar Sarajevo–Borac Banja Luka
Premijer Liga
lör 15/5 · 17:00Borac Banja Luka–FK Sarajevo
Premijer Liga
ons 19/5 · 17:00Zrinjski–Borac Banja Luka
Premijer Liga
sön 23/5 · 17:00Borac Banja Luka–Siroki Brijeg
Premijer Liga
sön 30/5 · 17:00BSK Banja Luka–Borac Banja Luka
Premijer Liga
Spelade matcher den här säsongen
28/10 26Cazin0–2Borac Banja Luka
Cup
25/10 26Borac Banja Luka2–0Sloga Doboj
Premijer Liga22/10 26Borac Banja Luka2–0KuPSConference League
15/10 26Panathinaikos2–1Borac Banja Luka
Conference League
10/10 26Borac Banja Luka2–0BSK Banja Luka
Premijer Liga
20/9 26Siroki Brijeg2–3Borac Banja Luka
Premijer Liga
16/9 26Sloga Doboj1–2Borac Banja Luka
Premijer Liga
12/9 26Borac Banja Luka1–0Zrinjski
Premijer Liga
6/9 26FK Sarajevo1–0Borac Banja Luka
Premijer Liga
2/9 26Borac Banja Luka2–0Zeljeznicar Sarajevo
Premijer Liga
30/8 26Radnik Bijeljina2–2Borac Banja Luka
Premijer Liga
27/8 26Borac Banja Luka3–1Víkingur Reykjavík
Conference League
23/8 26Borac Banja Luka2–0Čelik
Premijer Liga
20/8 26Víkingur Reykjavík1–3Borac Banja Luka
Conference League
13/8 26ML Vitebsk1–0Borac Banja Luka
Conference League
9/8 26Borac Banja Luka3–1Velež
Premijer Liga
6/8 26Borac Banja Luka1–0ML Vitebsk
Conference League
30/7 26Petrocub3–3Borac Banja Luka
Conference League
23/7 26Borac Banja Luka3–0Petrocub
Conference League
14/7 26Levski Sofia4–0Borac Banja Luka
Champions League
7/7 26Borac Banja Luka1–1Levski Sofia
Champions League

Uppdaterad: 29 oktober 2026

Borac Banja Luka: säsongsstatistik (Champions League)

Gjorda mål per match0,5
Insläppta mål per match2,5
Hemma: gjorda / insläppta1,0 / 1,0
Borta: gjorda / insläppta0,0 / 4,0
Hållna nollor0
Matcher utan gjort mål1

Kort

Gula kort5
Gula kort per match2,5
Röda kort0

Mest använda formationer

4-3-3 (1×) · 3-4-3 (1×)

Borac Banja Luka: spelarstatistik (Champions League)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
L. JuričićAN21711000100,00
S. SaničaninFÖ21800000100,00
Dani RomeraAN120000000,00
M. JojićMF2900000000,00
A. RoguljićMF2330000000,00
A. HirošMF1640000000,00
S. SavićMF21710000000,00
S. OgrinecMF21800000100,00
S. HerreraFÖ2900000100,00
N. JakšićFÖ1900000000,00
Abel PascualFÖ21800000000,00
V. RoganFÖ21540000000,00
D. HreljaMF2900000000,00
D. VukovićMF2280000100,00
A. MilakMF1260000000,00
M. DeketAN2640000000,00

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Borac Banja Luka: trupp

Målvakter

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Borac Banja Luka: övergångar

Nyförvärv

  • B. CipetićKisvarda FC · kontraktslös31/8 26
  • A. EsitiDiosgyori VTK · kontraktslös9/8 26
  • P. KunićSloga Doboj · kontraktslös2/8 26
  • I. KukavicaPosušje · kontraktslös30/7 26
  • B. MeijersWydad AC · kontraktslös21/7 26
  • A. MilakVelež · kontraktslös30/6 26
  • E. RidjanNK Slaven Belupo · övergång30/6 26
  • Dani RomeraRudar Prijedor · kontraktslös30/6 26

Lämnat klubben

  • D. HreljaPendikspor · övergång28/8 26
  • D. VrbićMetalac GM · kontraktslös16/8 26
  • N. PusicIlirija · kontraktslös12/8 26
  • O. RadosevicBSK Banja Luka · lån1/8 26
  • N. AntesevicBSK Banja Luka · lån1/8 26
  • D. BurnjakovicZvijezda 09 · lån31/7 26
  • D. ČavićBSK Banja Luka · kontraktslös19/7 26
  • F. RacicBSK Banja Luka · kontraktslös19/7 26

Borac Banja Luka: fakta

LandBosnia
Grundad1926
ArenaGradski Stadion
Kapacitet9 730
Underlagnaturgräs

Borac Banja Luka: vanliga frågor

Vilken arena spelar Borac Banja Luka på?

Borac Banja Luka spelar sina hemmamatcher på Gradski Stadion (Banja Luka), som tar 9 730 åskådare.

När spelar Borac Banja Luka nästa gång?

Nästa match: Čelik – Borac Banja Luka, lör 31/10 · 20:45 (Premijer Liga).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Borac Banja Luka?

Senaste ligamatch: Levski Sofia 4–0 Borac Banja Luka (14/7 26).

Vem är bäste målskytt i Borac Banja Luka?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är L. Juričić med 1 mål.

Borac Banja Luka: spelschema, tabell och speltips

Borac Banja Luka (Bosnia) i korthet: matcher och resultat i alla turneringar (Champions League, Conference League, Premijer Liga, Cup), tabell, statistik, trupp och målskyttar. Tips och odds för matcherna i Champions League finns på turneringens sida, övriga speltips i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.