Fotboll
Hem › Lag › Flora Tallinn
Flora Tallinn

Flora Tallinn – lagets statistik och form

Estland · grundad 1990 · A. Le Coq Arena

Flora Tallinn: turneringar 2026/27

Champions Leaguekvalomgång 1Conference Leaguekvalomgång 3
MeistriliigaOmgång 35Nästa: Trans Narva · sön 1/11 · 13:30
Cupsextondelsfinal

Flora Tallinn: kommande matcher

sön 1/11 · 13:30Flora Tallinn–Trans Narva
Meistriliiga
lör 7/11 · 11:30Paide–Flora Tallinn
Meistriliiga

Flora Tallinn: senaste resultat

29/10 26Flora Tallinn10–1Tallinna Kalev II
Cup
25/10 26Kalju Nõmme2–1Flora Tallinn
Meistriliiga
21/10 26Laagri3–1Flora Tallinn
Meistriliiga
18/10 26Flora Tallinn2–0Tammeka
Meistriliiga
15/10 26Flora Tallinn1–3FC Levadia Tallinn
Meistriliiga
11/10 26Kuressaare2–0Flora Tallinn
Meistriliiga
20/9 26Flora Tallinn3–2Vaprus
Meistriliiga
12/9 26Nõmme United2–3Flora Tallinn
Meistriliiga

Flora Tallinn: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

sön 1/11 · 13:30Flora Tallinn–Trans Narva
Meistriliiga
lör 7/11 · 11:30Paide–Flora Tallinn
Meistriliiga
Spelade matcher den här säsongen
29/10 26Flora Tallinn10–1Tallinna Kalev II
Cup
25/10 26Kalju Nõmme2–1Flora Tallinn
Meistriliiga
21/10 26Laagri3–1Flora Tallinn
Meistriliiga
18/10 26Flora Tallinn2–0Tammeka
Meistriliiga
15/10 26Flora Tallinn1–3FC Levadia Tallinn
Meistriliiga
11/10 26Kuressaare2–0Flora Tallinn
Meistriliiga
20/9 26Flora Tallinn3–2Vaprus
Meistriliiga
12/9 26Nõmme United2–3Flora Tallinn
Meistriliiga
8/9 26Trans Narva2–2Flora Tallinn
Meistriliiga
5/9 26Flora Tallinn2–1Kalju Nõmme
Meistriliiga
2/9 26Flora Tallinn3–2Tammeka
Meistriliiga
30/8 26Flora Tallinn1–2Paide
Meistriliiga
26/8 26Tammeka3–1Flora Tallinn
Meistriliiga
23/8 26Vaprus1–2Flora Tallinn
Meistriliiga
16/8 26Flora Tallinn2–3Kuressaare
Meistriliiga
13/8 26Flora Tallinn0–4Inter Club d'Escaldes
Conference League
6/8 26Inter Club d'Escaldes2–0Flora Tallinn
Conference League
2/8 26Flora Tallinn1–0Laagri
Meistriliiga
30/7 26The New Saints1–0Flora Tallinn
Conference League
23/7 26Flora Tallinn1–0The New Saints
Conference League
17/7 26Flora Tallinn1–2Nõmme United
Meistriliiga
14/7 26FC Iberia 19992–2Flora Tallinn
Champions League
8/7 26Flora Tallinn2–3FC Iberia 1999
Champions League
2/7 26Kuressaare0–3Flora Tallinn
Meistriliiga
28/6 26FC Levadia Tallinn1–2Flora Tallinn
Meistriliiga
21/6 26Flora Tallinn1–2Paide
Meistriliiga
16/6 26Vaprus1–2Flora Tallinn
Meistriliiga
13/6 26Flora Tallinn1–3FC Levadia Tallinn
Meistriliiga
29/5 26Nõmme United0–4Flora Tallinn
Meistriliiga
16/5 26Trans Narva0–3Flora Tallinn
Meistriliiga
10/5 26Kalju Nõmme0–1Flora Tallinn
Meistriliiga
30/4 26Flora Tallinn5–0Laagri
Meistriliiga
26/4 26Paide1–2Flora Tallinn
Meistriliiga
22/4 26Flora Tallinn6–0Trans Narva
Meistriliiga
19/4 26FC Levadia Tallinn4–0Flora Tallinn
Meistriliiga
12/4 26Flora Tallinn2–0Vaprus
Meistriliiga
7/4 26Flora Tallinn2–1Kuressaare
Meistriliiga
3/4 26Tammeka3–1Flora Tallinn
Meistriliiga
22/3 26Laagri2–0Flora Tallinn
Meistriliiga
15/3 26Flora Tallinn0–1Kalju Nõmme
Meistriliiga
7/3 26Flora Tallinn3–0Nõmme United
Meistriliiga

Uppdaterad: 29 oktober 2026

Flora Tallinn: säsongsstatistik (Champions League)

Gjorda mål per match2,0
Insläppta mål per match2,5
Hemma: gjorda / insläppta2,0 / 3,0
Borta: gjorda / insläppta2,0 / 2,0
Hållna nollor0
Matcher utan gjort mål0

Kort

Gula kort3
Gula kort per match1,5
Röda kort1

Mest använda formationer

4-3-3 (2×)

Flora Tallinn: spelarstatistik (Champions League)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
T. VarjundMF2901000007,10
S. ZenjovMF2620000006,90
R. SappinenAN2901000006,80
R. AllikuMF2280100006,50
S. AlamaaMF2900000006,50
T. TeeväliMF1230000006,40
T. UstaAN2280000006,30
R. VeeringFÖ2900000106,15
D. KuraksinMF2900000006,10
M. KolobovFÖ2900000106,10
V. KreidaMF2670000006,00
R. ValdmetsMF2620000006,00
S. TovstikFÖ2900000105,70
I. AntonovMF100000000,00

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Flora Tallinn: trupp

Målvakter

22A. TatrikÅlder14 år
33E. GrünvaldNationalitetEstlandÅlder24 år
99K. KivilaNationalitetEstlandÅlder22 år

Försvarare

4M. JekimovÅlder19 år
6R. VeeringNationalitetEstlandÅlder20 år
12J. PaltsÅlder18 år
17M. KukkÅlder18 år
21R. NeltsasÅlder16 år
23M. KolobovNationalitetEstlandÅlder20 år
24O. PihelaNationalitetEstlandÅlder19 år
25K. IsokÅlder16 år
26S. TovstikNationalitetEstlandÅlder19 år
36P. PihlakÅlder17 år
53R. SammulNationalitetEstlandÅlder16 år

Mittfältare

2N. KalmõkovÅlder17 år
3A. KolloÅlder18 år
8T. TeeväliNationalitetEstlandÅlder22 år
13J. SilmÅlder16 år
18R. ValdmetsNationalitetEstlandÅlder17 år
21K. KalvikÅlder15 år
24E. PaltserÅlder17 år
32V. KreidaNationalitetEstlandÅlder26 årLängd179 cmVikt80 kg
49M. KukkonenNationalitetEstlandÅlder17 år
55D. ZotovÅlder14 år
67I. AntonovNationalitetEstlandÅlder33 årLängd173 cmVikt73 kg
89Maksim KalimullinNationalitetEstlandÅlder19 år

Anfallare

Flora Tallinn: övergångar

Nyförvärv

  • E. SorgaHB Tórshavn · kontraktslös2/9 26
  • K. LapaTammeka · åter från lån30/8 26
  • R. NeltsasElva · lån19/8 26
  • R. NeltsasElva · kontraktslös15/8 26
  • A. MedvedevNõmme United · övergång15/8 26
  • D. ZotovFC Tallinn · lån4/2 26
  • T. VarjundJong Utrecht · åter från lån12/1 26

Lämnat klubben

  • R. SappinenOlympiakos · övergång17/8 26
  • A. VaherLaagri · övergång17/8 26
  • A. MedvedevKuressaare · lån16/8 26
  • A. KaaresVillarreal · övergång3/7 26
  • K. LapaTammeka · lån15/4 26
  • D. AndreasKuressaare · lån4/3 26
  • G. RõivasseppKuressaare · lån4/3 26
  • K. HussarAS Trencin · kontraktslös15/2 26

Flora Tallinn: fakta

LandEstland
Grundad1990
ArenaA. Le Coq Arena
Kapacitet14 405
Underlagnaturgräs

Flora Tallinn: vanliga frågor

Vilken arena spelar Flora Tallinn på?

Flora Tallinn spelar sina hemmamatcher på A. Le Coq Arena (Tallinn), som tar 14 405 åskådare.

När spelar Flora Tallinn nästa gång?

Nästa match: Flora Tallinn – Trans Narva, sön 1/11 · 13:30 (Meistriliiga).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Flora Tallinn?

Senaste ligamatch: FC Iberia 1999 2–2 Flora Tallinn (14/7 26).

Vem är bäste målskytt i Flora Tallinn?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är R. Sappinen med 1 mål.

Flora Tallinn: spelschema, tabell och speltips

Flora Tallinn (Estland) i korthet: matcher och resultat i alla turneringar (Champions League, Conference League, Meistriliiga, Cup), tabell, statistik, trupp och målskyttar. Tips och odds för matcherna i Champions League finns på turneringens sida, övriga speltips i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.