Fotboll
Hem › Lag › Floriana
Floriana

Floriana – lagets statistik och form

Malta · grundad 1894 · Independence Ground

Floriana: turneringar 2026/27

Champions Leaguekvalomgång 1Conference Leaguekvalomgång 2
Premier LeagueOmgång 11Nästa: Valletta FC · sön 1/11 · 15:30
Super Cupfinal

Floriana: kommande matcher

sön 1/11 · 15:30Floriana–Valletta FC
Premier League

Floriana: senaste resultat

26/10 26Floriana1–2Zabbar St. Patrick
Premier League
22/10 26Birkirkara1–1Floriana
Premier League
18/10 26Floriana3–3Mosta
Premier League
11/10 26Floriana1–1Balzan FC
Premier League
20/9 26Hibernians0–4Floriana
Premier League
12/9 26Floriana2–5Marsaxlokk
Premier League
7/9 26Floriana0–2Valletta FC
Super Cup
2/9 26Floriana4–1Gzira United
Premier League

Floriana: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

sön 1/11 · 15:30Floriana–Valletta FC
Premier League
Spelade matcher den här säsongen
26/10 26Floriana1–2Zabbar St. Patrick
Premier League
22/10 26Birkirkara1–1Floriana
Premier League
18/10 26Floriana3–3Mosta
Premier League
11/10 26Floriana1–1Balzan FC
Premier League
20/9 26Hibernians0–4Floriana
Premier League
12/9 26Floriana2–5Marsaxlokk
Premier League
7/9 26Floriana0–2Valletta FC
Super Cup
2/9 26Floriana4–1Gzira United
Premier League
29/8 26Hamrun Spartans1–1Floriana
Premier League
21/8 26Floriana2–0Sliema Wanderers
Premier League
14/8 26Birzebbuga0–3Floriana
Premier League
28/7 26Drita2–1Floriana
Conference League
21/7 26Floriana1–1Drita
Conference League
14/7 26Shamrock Rovers5–1Floriana
Champions League
7/7 26Floriana2–0Shamrock Rovers
Champions League

Uppdaterad: 29 oktober 2026

Floriana: säsongsstatistik (Champions League)

Gjorda mål per match1,5
Insläppta mål per match2,5
Hemma: gjorda / insläppta2,0 / 0,0
Borta: gjorda / insläppta1,0 / 5,0
Hållna nollor1
Matcher utan gjort mål0

Kort

Gula kort3
Gula kort per match1,5
Röda kort0

Mest använda formationer

4-2-3-1 (1×) · 4-4-2 (1×)

Floriana: spelarstatistik (Champions League)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
R. MurićMF21331000000,00
T. Gudelj2801000000,00
M. JahAN2811000100,00
F. VarelaMF2900100000,00
D. VellaMF2970000100,00
Guilherme Cioletti21800000000,00
M. BeermanFÖ21800000000,00
Z. ScerriMF190000000,00
C. Zammit LonardelliMF21800000100,00
O. SpiteriFÖ2900000000,00
K. DervisagicAN2660000000,00
A. KurtalicMF2900000000,00
Curtis N Dri AngeAN2240000000,00

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Floriana: trupp

Målvakter

13A. MicallefÅlder18 år
23G. CiolettiÅlder31 år
80PicónNationalitetSpanienÅlder25 år

Försvarare

2D. MiceliÅlder17 år
3M. BeermanNationalitetMaltaÅlder26 årLängd177 cmVikt68 kg
4KauanÅlder26 år
6A. DrinaNationalitetBosnien och HercegovinaÅlder23 årLängd186 cm
17O. SpiteriNationalitetMaltaÅlder23 år21C. Zammit LonardelliNationalitetMaltaÅlder24 årLängd181 cm
25G. CassarÅlder22 år
37Y. JbiraÅlder29 år
86N. ShchepetkinÅlder19 år

Mittfältare

2Z. PortelliÅlder17 år
5G. RodgersÅlder18 år
8Z. ScerriNationalitetMaltaÅlder29 år10F. VarelaNationalitetArgentinaÅlder30 årLängd178 cmVikt77 kg12D. VellaNationalitetMaltaÅlder29 årLängd180 cmVikt67 kg14A. KurtalicÅlder26 år
16ChapiÅlder27 år
20E. PiscopoNationalitetMaltaÅlder18 år
27Z. Vella NewellÅlder17 år

Anfallare

Floriana: övergångar

Nyförvärv

  • S. OdeyDebreceni VSC · kontraktslös27/8 26
  • N. ShchepetkinLivorno · övergång19/7 26
  • P. MbongCukaricki · kontraktslös16/7 26
  • Y. JbiraAl Ittifaq Maqaba · kontraktslös16/7 26
  • T. GudeljCroatia Zmijavci · kontraktslös30/6 26
  • Amar DrinaFK Trakai · kontraktslös30/6 26
  • R. MurićBylis · kontraktslös30/6 26
  • ChapiDžiugas Telšiai · övergång30/6 26

Lämnat klubben

  • D. ZammitSliema Wanderers · kontraktslös30/9 26
  • LaraRayong FC · kontraktslös12/8 26
  • G. GamarraLaci · kontraktslös3/8 26
  • Iago MendonçaPusamania Borneo · kontraktslös18/7 26
  • C. M'MombwaZabbar St. Patrick · kontraktslös30/6 26
  • K. MabeaQabala · kontraktslös30/6 26
  • N. JoyceGzira United · kontraktslös30/6 26
  • J. GrechHamrun Spartans · kontraktslös30/6 26

Floriana: fakta

LandMalta
Grundad1894
ArenaIndependence Ground
Kapacitet3 000
Underlagkonstgräs

Floriana: vanliga frågor

Vilken arena spelar Floriana på?

Floriana spelar sina hemmamatcher på Independence Ground (Floriana), som tar 3 000 åskådare.

När spelar Floriana nästa gång?

Nästa match: Floriana – Valletta FC, sön 1/11 · 15:30 (Premier League).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Floriana?

Senaste ligamatch: Shamrock Rovers 5–1 Floriana (14/7 26).

Vem är bäste målskytt i Floriana?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är R. Murić med 1 mål.

Floriana: spelschema, tabell och speltips

Floriana (Malta) i korthet: matcher och resultat i alla turneringar (Champions League, Conference League, Premier League, Super Cup), tabell, statistik, trupp och målskyttar. Tips och odds för matcherna i Champions League finns på turneringens sida, övriga speltips i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.